grow_network-750x422

Growth Hacking kavramı ilk defa 2010 yılında Sean Ellis tarafından ortaya atıldı. Şimdilerde trend haline gelen bu yöntem kısaca bir internet projesinin alışılmışın dışında yüksek analizler ve veriler doğrultusunda en kısa sürede en yüksek performansı elde edebilmek adına yapılan çalışmalar bütünüdür. Growth Hacking yönteminde rakamlar ve analizler konuşur. SEO, Google Analytics ve diğer analitik araçları, içerik pazarlaması, A/B testi, viral pazarlama ve sosyal medya pazarlaması ise growth hacking yönteminde en çok kullanılan kavramlardan bir kaçıdır. Bu yöntemi uygulayan kişilere ise Growth Hacker denilmektedir.

Özünde dijital pazarlama uzmanı olan Growth Hacker’lar genellikle analiz araçlarının kullanımında üstün becerilere sahiptirler. Projelerin geliştirilmesi ve pazarlama operasyonlarının en etkili şekilde planlanması, sundukları veriler ve analizler ile doğru orantılıdır. Ayrıca son yıllarda markaların en çok üzerinde durdukları UX (user experience) konusunda yol gösterebilecek kilit personellerdir.

Markaların ve şirketlerin her zamankinden daha fazla yenilik yapmaya ihtiyaç duyduğu bu çağda Growth Hacking, markları ve şirketleri en kısa sürede başarıya ve hedeflerine ulaştırabilecek en etkili yöntemlerden biridir.

Son yıllarda sıkça duyduğumuz Growth Hacking yönteminin dünyadaki örneklerinden en ünlüsü Twitter’a aittir. Twitter’ın ilk servis edildiği zamanlarda siteye yoğun bir üye kazanımı olmuş. Daha sonra kullanıcıların siteye üye olduktan sonra terk etmeleri üzerine yapılan analizler kullanıcıların ilgilerini çektikleri kişileri takibe aldıklarında sitede daha uzun süre kaldıkları sonucunu çıkarmış. Twitter’a ilk üye olduğunuzda size ilginizi çekebilecek kişileri önerdiğini ve en az 5 kişiyi takip etmenizi istediği dönemleri hatırlayın. İşte bunun mimarı Growth Hacker’ların yaptığı geriye dönük analizler ve testlerdir.

Sağlık Sektöründe Growth Hacking

Sağlık sektöründe farklı bir Growth Hacking yöntemleri mi kullanılıyor? Hayır. Bu yazımda Growth Hacker ’ların kullandığı analiz araçlarından sağlık sektörü nasıl faydalanabilir bunların üzerinde duracağım.

Konu sağlık olduğunda insanların başvurdukları ilk yer doktorlar değil, arama motorlarıdır. Yapılan araştırmalar her hangi bir sağlık problemi olan kişilerin %72’sinin doktordan önce arama motorlarına başvurduğunu gösteriyor. Hal böyle olunca arama motorları ile sitenize gelen ziyaretçilerin aradığı sorulara cevap vermeniz gerekiyor. Peki sadece aradığı soruya cevap veriyor olmanız yeterli mi? Hayır. Bir internet kullanıcısının bir web sitesinden beklediği bir çok kriter vardır. Çoğu bunun farkında değil bile belki ama siz bunu analytics raporlarının bounce rate bölümünden anlayabilirsiniz.

Sitenizi geliştirmek, trafiğinizi artırmak, web sitenize gelen potansiyel hastalarınızı gerçek birer müşteriye çevirmek istiyorsanız bazı araçları kullanmaya ihtiyacınız var.

Growth Hacking için kullanabileceğiniz 5 araç

1.Olark

Site içinde kullanabileceğiniz canlı bir chat uygulaması olan Olark ile hastalarınız ile anlık olarak iletişime geçebilirsiniz.

İlk sıraya Olark’ı koymamın sebebi; en kısa yoldan hasta ile iletişime geçip tüm bilgilerine ulaşabileceğiniz, sorularına yanıt verebileceğiniz ve hatta gerçek bir müşteriye çevirebilme olasılığınızın en yüksek olduğu araç olmasıdır.

2. TypeForm

Site içi formlarınızı daha eğlenceli bir hale getirebilir, kullanıcı deneyimini arttırabilirsiniz.

Sağlık sektöründe en önemli işmelerden biri hasta bilgisi toplamaktır. Bunun için tonlarca para harcamanıza gerek yok. Yapmanız gereken ilk şey formlarda sorduğunuz soruları azaltmak ve formları daha ilgi çekici ve eğlenceli hale getirmektir.

3. Buzzsumo

İçerik üretirken sıkıntı yaşıyorsanız. Buzzsumo ile istediğiniz bir anahtar kelimeyi yazarak sosyal platformlarda en çok paylaşılan içerik örneklerine ulaşabilirsiniz.

Sağlık sektöründe ilgi çekici içerik bulmak oldukça zordur. Bu aracı kullanarak insanların nelere ilgi duyduklarını ve paylaştıklarını analiz edebilir içeriklerinizi daha yaratıcı ve paylaşılır hale getirebilirsiniz.

4. Optimizelly

Bu araç ile A/B testleri uygulyabilir dönüşüm oranlarını artırabilirsiniz. Kısaca A/B testinin amacı ikili karşılaştırmalarla farklı içerik ve tasarım örneklerini karşılaştırmayı ifade ediyor.

Özellikle hasta bilgisi toplamanın önem teşkil ettiği sağlık sektöründe bu araç ile farklı içerik ve tasarım örnekleri deneyerek hangisinden en fazla bilgi topladığınızı gözlemleyebilir daha fazla hasta potansiyeline ulaşabilirsiniz.

5. Hubspot Blog Topic Generator

İçerik üretirken başlık bulmada zorlanıyorsanız Hubspot Blog Topic Generator kullanarak ilgi çekici başlıklar üretebilirsiniz. Araç her ne kadar ingilizce olsa da bolca fikir sahibi olabiliyorsunuz.

Bu aracı özellikle doktorlar için öneriyorum. Uzmanlık alanınızla ilgili bir makale yazdınız fakat bu makaleye atacağınız başlık çok önemli. Çünkü kimse sizin yazdığınız teknik başlıktan bir şey anlamayacak ve yazınızı okumayacaktır. Bu araç ile ilgi çekici başlıklar üretebilir yazınızı daha fazla kitlenin okumasını sağlayabilirsiniz.

Growth Hacking için kullanabileceğiniz araçlardan onlarcası daha internette mevcut, bu saydığım araçları kullanmaya başlayarak işe koyulabilirsiniz.

Growth Hacking’in hünerleri saymakla bitmemekle beraber üzerine kafa yorduğunuz takdirde sizin bile bir yöntem bulabileceğiniz bir pazarlama türüdür.

Share Button