tumblr_inline_mr1whlWmTI1qz4rgp

Bundan bir kaç ay öncesine kadar hala twitter hesabı, hatta facebook sayfası dahi olmayan büyük markalar vardı. Bugün ise çoğu marka sosyal medyada ki yerine almış durumda. Peki sosyal medyada yer almak neden bu kadar zorunlu hale geldi?  Aslında bu sorunun cevabı çok basit. Malum, sosyal medya pazarlama tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de artık çok popüler.  Facebook Türkiye’de 32+ milyon  kullanıcıya sahipken, Türkiye’de ki Twitter kullanıcısı  ise comScore’un 2013 raporunda 7.9 milyona ulaştığını gösteriyor.

Rakamlar böyle olunca haliyle firma sahipleri, marka yöneticileri, pazarlama uzmanları sosyal medyanın nimetlerinden faydalanabilmek için ardı ardına facebook sayfaları, marka toplulukları, twitter profilleri oluşturuyor ve bir hevesle paylaşımlar yapmaya başlıyor.  Ancak bir süre sonra istediği fan sayısına ve satış grafiğine ulaşamayınca paylaşımlar azalıyor,  günlerce paylaşım yapılmıyor ve sayfa bir kenara atılıyor. Hele ki facebook’un son güncellemelerinden biri olan edgerankı göz önüne alırsak bu firmalar için çok büyük tehlike arz ediyor.

Edgerank kısaca,  haber kaynağında hangi içeriğin görüntüleneceğine karar veriyor. Amacı ise gereğinden fazla mesaj ve içerik kirliliğinin önüne geçmek. Yani etkileşim almayan içerikler ve düzenli içerik yayınlamayan sayfalar facebook’un gözünden düşüyor.

Karşıdan bakıldığında facebook kullanıcıları için bu güncelleme çok faydalı ancak markalar için önlem alınmazsa ileride işin içinden çıkılmaz bir serüven bekliyor.

Peki tüm dünya sosyal medya pazarlamanın faydalarından ve kendilerine kazandırdıklarından bahsederken neden Türkiye’de markalar sosyal medyadan istediği verimi alamıyor, istediği fan sayısına ulaşamıyor veya satışlarını artıramıyor? Yine cevabı çok basit olan bir soru…

“Sosyal medyada önce kendi etki ve tepkilerinizi gözden geçirin.”

tumblr_inline_mr1wmsthwm1qz4rgp

Herhangi bir web sitesinde gezinirken pat diye karşınıza çıkan reklam pop-up’ı canınızı sıkıyor değil mi?  ve ya video izlemek için play tuşuna bastığınızda önce başka bir reklam videosunun karşınıza çıkması sinirlerinizi bozuyor. İşte yukarıda sorduğum sorunun cevabı burada saklı. Facebook’ta da kullanıcılar karşılarına sürekli firmalardan gelen reklam içerikli gönderileri görmezden geliyor. Bir süre sonra da takip etmekten vazgeçiyor.

“Sosyal medya stratejinizi gözden geçirin!

Firmaların sosyal medyada yaptıkları en büyük hata!  Takipçilerine sürekli bir şeyler satmaya çalışmak. Oysa takipçileriniz sizden bilgi bekliyor, ilgi çekici hatta komik içerikler bekliyor. Facebook kullanıcıları genellikle siteyi eğlenmek için ziyaret eder. Karşılarına sürekli bir şeyler satmaya çalışan markaları çıktığında bundan rahatsız olurlar ve takip etmekten vazgeçerler hatta markaya olan ilgisi ve sevgisi bir anda anti sempatiye dönüşebilir.  Öyle ki bu durum ölçümlenemese de gerçek dünyaya bile yansır.

Peki markalar ne yapmalı?

Markalar facebook sayfalarında sürekli reklam içerikli gönderiler paylaşmak ve bir şeyler satmak için yönlendirmeler  yapmak yerine, takipçilerine işi ile  doğrudan bağlantılı olmayan bilgilendirici yada eğitmeye yönelik, ilgi çekici paylaşımlarda bulunmalı. Tabii ki sürekli yukarıda bahsettiğim paylaşımlarda bulunmak ta doğru değil. Bu paylaşımlarla takipçileriniz ile aranızda etkileşim oluşturulabilir,  onlarla aranızda sıcak bir bağ kurabilirsiniz.  Böylece satışa yönlendirmek amaçlı  paylaştığınız gönderilerinizde takipçileriniz tarafından ilgi görecektir. Bu ikiliyi oranlamak gerekirse % 80 konu dışı % 20 ise işinizle alakalı paylaşımlar yapabilirsiniz.

Eğer firmanız için sosyal medyada etkileşim yaratacak içerikler oluşturabilecek yaratıcı bir ekibiniz yoksa mutlaka bir Sosyal Medya Ajansı ile iş birliği yapın.

Sosyal medya ajansı markanız için  sosyal medya pazarlama stratejinizi tekrar gözden geçirir. Markanız için en doğru iletişim kanalını belirler ve emin adımlara sizi zirveye taşır. Çok geçmeden sizde bir Sosyal Medya Ajansı ile Sosyal Medya Pazarlama Stratejinizi gözden geçirin.

BursadaBugun.com röportajımdır. »   Tıklayın.

Share Button