tumblr_inline_mrvtzfuLOZ1qz4rgp

Ülkemizde bir çok kobi bulunmakta ve sayısı giderek artmaktadır. Büyük firmalar kendilerini hem geleneksel medyada hemde dijital medyada tanıtmakta ve reklam vermektedirler. Kobiler ise hala geleneksel medyada reklam vererek ürün ve hizmetlerini tanıtmaktadır. Maliyetleri fazla olan geleneksel medya günümüzde demode olmuş ve müşteriye sadece iletim yapmaktadır. Dijital medya ise iletim değil iletişim kaynaklıdır. Hedef kitlelere iletişim yoluyla erişir ve müşterilerine farklı deneyimler yaşatarak akılda kalmaya yardımcı olur. Günümüzde bir çok Kobi doğrudan dijital ve sosyal mecralarda hedef kitlesiyle iletişime geçmek ister ve genellikle başarısız olur. Halbuki sosyal medyada başarılı olmanın yolu yaratıcı olmaktan geçer. Yaratıcı olmak ve zihinlerde yer etmek için Kobilerin yapması gereken dijital medya ajansları ile çalışarak hedef kitleye doğrudan değil yaratıcı bir ekip tarafından hazırlanan reklam ve kampanyalarla ulaşarak verimin ve akılda kalıcılığın sağlanmasıdır.

Kobiler kendi bünyelerinde bu işleri yapacak elemanlar barındırarak kendi markaları üzerinde deneyler yaparlar, bu çoğu kez hüsranla sonuçlanır ve geri dönülemez hatalara yol açabilir. İlk öncelikle çalıştıracakları elemanlar için ayırdıkları bütçeyi ajanslara aktarıp daha güvenli ve etkili şekilde reklam ve kampanyalarını yönetebilirler. Bu sistem firmalar için daha az maliyetlidir çünkü bu iş tek bir kişi değil bir ekip işidir.Reklam metinleri ve görselleri reklam performansı yüzde yüz etkiler ve dijital medya ajanslarında bu işi yapan uzman kişiler barınmaktadır.

Neden sosyal medya ajansı?

tumblr_inline_mrvu17vtQl1qz4rgp

Sosyal medya ajansı ürün pazarında, tanıtımında ve etkileşiminde geleneksel medyanın üzerinde bir güç haline gelmiştir. Teknolojinin hızla ilerlediği bu dönemde ürün, şirket veya kuruluş tanıtımında sosyal medya büyük bir rol oynar. Sosyal medyada içerik yayılma hızı, sosyal medyayı daha aktif kullanmaya başlayan kullanıcıların etkisi ile büyük derecede artıyor. Geleneksel medyaya göre sosyal medya daha kuvvetli bir iletişim aracı. Çünkü her bir bireyin erişebildiği ve aktif olarak kullanabildiği sosyal medya yerine göre hem ücretsizdir, hem de yayına başlamak için bir sürece ihtiyacı yoktur.

Markalar için sosyal medya bir fırsat mı?

Sosyal medyada aktif olarak rol oynayan kuruluşa sosyal medya ajansı denir. Peki bir sosyal medya ajansına neden ihtiyaç duyulur?

Sosyal medya ajansı, sosyal medyanın kalbini bilen, sosyal medyaya kulak veren, sosyal medyayı anlayan ve yaratıcı fikirlere sahip elemanlara sahip bir kuruluştur. Sosyal medyada adını yeni duyurmak isteyen veya duyuramamış kuruluşlar, markalar veya ürünler sosyal medya ajansına başvururlar.

Share Button