İnternetin bu kadar etkin kullanılması ve teknolojinin hızlı gelişimi sayesinde bir tıkla ulaşım kolaylığı artık masaüstü bilgisayarlardan çıkıp ceplerimize kadar girdi. Her gün milyonlarca insanın birçok konuda başvurduğu internet, sektörlerin tümüne hizmet verirken sağlıkla buluşması da geç ama hızlı oldu. Akıllı telefonların mevcut donanımında da var olan sağlık uygulamaları, gün geçtikçe hayatımızı daha da kolaylaştıracak arayüzler geliştirirken diğer yandan talebin çok olması, seçeneklerin varlığını da giderek arttırmıştır.

20-indians-use-healthcare-apps-smartphones

Bu konuda geçtiğimiz yıllarda yapılan araştırmalara şöyle bir bakacak olursak;

  • Manhattan Research’ün yaptığı bir araştırmaya göre, tam 95 milyon kişi sağlık bilgisi edinebilmek için ya da bazı sağlık araçlarına ulaşmak amacıyla mobil cihazlarını kullanmıştır.
  • Pew Research Center’s Internet & American Life Project’in yaptığı çalışmalara göre, ABD’de internet kullanıcılarının %72′si en az bir defa sağlık hizmeti almak için çevrim içi yardıma başvuruyor ve %59′u belirli bir sağlık problemini çözmek için sağlık uzmanlarıyla çevrim içi görüşme  yapmayı tercih etmektedir. Pew Research’e göre bu sayı, tüm Amerikan yetişkin nüfusunun %35′i gibi bir orana denk gelmektedir.
  • Pew Araştırma şirketi, ücretsiz olarak kendi istekleriyle yakınlarının sağlık durumlarıyla ilgilenen hasta bakıcıların çoğunun dijital sağlık kullanıcısı olduğunu ortaya koymuştur. Hasta bakıcıların %59′u mobil cihazları yararlı bulurken, %52′si sağladığı yarardan çok yalnızca stresle başa çıkmalarına yardımcı oldukları için mobil cihazları kullandıklarını söylemiştir.
  • Manhattan Research’ün “Taking the Pulse” isimli araştırmasına göre, zaman içerisinde tablet kullanan sağlık uzmanlarının sayısı %62′den %72′ye yükselmiştir.
  • IMS Instittute of Healthcare Informatics’e göre, ABD iTunes markette şu an için 43.000 mobil sağlık uygulaması bulunmaktadır.
  • ByreMobile, kullanıcıların akıllı telefonlarındaki internet erişmini hangi yönde kullandıklarını öğrenmek için yaptığı araştırmada,gebelik dönemi ile ilgili olan mobil uygulamaların kullanım oranlarının, en fazla kullanılan sağlık uygulamaları olduğu ve Fitness aplikasyonlarından yüksek oranda tercih edildiği ortaya konuldu.
  • FLurry’nin yaptığı bir araştırmaya göre , yaklaşık 44 bin kişi ile yapılan ankette sağlık ve fitness mobil uygulaması kullanan kullanıcılarının çoğunun en çok tercih ettiği cihazın iPhone olduğu ortaya çıkmıştır.

Araştırmaların ortaya koyduğu sonuç hiç şüphesiz ki bu oranın gün geçtikçe artıp, yepyeni uygulamaların önünü açacağıdır.

Sizin için derlediğim en iyi 5 sağlık uygulamasına bakacak olursak;

1-FitnessBuilder

fitnessbuilder_1_480x320

Uygulama Fitness yapanların memnun kalacağı şekilde donatılmış 800’den fazla antrenmana ve 5.000 ek egzersizi bünyesinde bulunduran başarılı bir çalışma. Aynı zamanda istediğiniz an egzersizler hakkında yardım isteyebileceğiniz canlı destek hattı da bulunuyor.FitnessBuilder uygulaması sayesinde tamamen kişiselleştirilmiş bir egzersiz programına sahip oluyorsunuz. Kullanıcının uygulamaya kaydedeceği kilo, boy, dayanıklılık ve diğer ayarlar ile, size özel bir program oluşturuyor. Ayrıca antrenman grafiklerinizi kaydederek Facebook ve Twitter sayfanızda paylaşma imkanı sağlıyor. Uygulama ilk ay ücretsiz, daha sonra ise memnun kalan kullanıcılar belli bir ücret ödeyerek hizmet almaya devam edebilmektedirler. Bu uygulama iOS ve Android cihazlar ile uyumlu şekilde geliştirilmiştir.

Android cihazınıza indirmek için tıklayın.                 IOS için tıklayın.

2.Lumosity Brain Trainer

Lumosity-Brain-Trainer-app-for-iphone

Vücudumuzun ihtiyacı olduğu gibi aynı zamanda beyninizin de antrenmana ihtiyacı var. Nörobilim dalı uzmanları tarafından hazırlanan Lumosity Brain Trainer uygulaması; hafızayı güçlendirme, dikkat dağınıklığını giderme ve yaratıcılığı geliştirme amacıyla geliştirilmiştir. Yalnızca yaş ve cinsiyet ekleyerek size uygun kişisel antrenman programlarını çözerek uygulamayı kullanmaya başlayabilirsiniz. Sonrasında aldığınız sonuçları, ünlü fizikçi Einstein’ın muhtemel skorundan ne kadar uzakta olduğunu gösteren oldukça eğlenceli ve ücretsiz olan bu uygulama iOS cihazlar için geliştirilmiştir.

IOS için tıklayın.

3. Cancer.net mobil

mzl.orecqndn.320x480-75

120 kanser çeşidi için rehberlik yapabilen bir aplikasyon olarak geliştirilen Cancer.net mobil, semptomları takip eden ve tedavilerin yan etkilerinin kayıtlarını tutan, sıklıkla merak edilenlerin uzmanlara sorulup ses kaydının günlük güncellemelerle kullanıcısına sunuyor. Uygulama, tamamen ücretsiz olup, IOS ve Android uyumludur.

Android cihazınıza indirmek için tıklayın.                          IOS için tıklayın.

4. Strava Running and Cycling

strava

Strava uygulaması, Android ve İOS uyumlu, koşu ve bisiklet sevenlerin oldukça hoşlanacağı ücretsiz bir uygulama olarak geliştirilmiştir. Sahip olduğu sürüş izleme özelliğiyle, doğru hızı, ne kadar yükseğe tırmandığınızı söyler.

Android cihazınıza indirmek için tıklayın.                                  IOS için tıklayın. 

5. Hamilelik Rehberi

unnamed

Hamileliğiniz boyunca sizi yalnız bırakmayacak uygulamanın içerisinde; hafta hafta gebelik takibi ve her hafta hamilelik durumunuzun fotoğrafını çekip galeride saklamanız için bir fotoğraf uygulaması bulunmaktadır. Kilo kontrol sayfası sayesinde ise her hafta kilonuzu güncelleyerek ne kadar artış gösterdiğinizi uygulamasa sayesinde rahatça gözlemleyebilirsiniz. Eğlenceli tekme sayacı sayfası ile bebeğinizin 40 hafta boyunca attığı tekmeleri günlük olarak kaydedebileceğiniz uygulama  Android uyumlu olup, aynı zamanda da ücretsizdir.

Android cihazınıza indirmek için tıklayın. 

Share Button