DOKTORLAR İÇİN DİJİTAL ÇAĞ BAŞLADI!

En küçük bilginin bile kodlara çevrildiği bir çağın içinde yer alıp, bu çağdan haberdar olmamak ya da içinde yer almamak olanaksızdır. Dijital çağın geldiği bu noktada her sektör için yeni bir mecra yaratmanın yanında, yaratılan mecrayı doğru kullanabilmek, dijital çağın getirilerini fırsata çevirebilmek, çağın en önemli strateji noktası haline geldi.

Birçok sektör gibi sağlık sektörünü de içine alan Dijital Çağ;

Hem sağlık kuruluşlarına ve sağlık profesyonellerine hem de hastalara fayda sağlayacak dijital çözümlerle, bugün giderek büyümekte ve yapılan sağlık yatırımlarıyla gücüne güç katmaktadır.

Peki Doktorlar dijital çağdan ne kadar haberdar?

Center of Disease Control‘ün yayınladığı bilgilere göre, “Her geçen gün internet ve sosyal medyayı kullanan sağlık uzmanlarının sayısı hızla artıyor. Bu artış ise pek çok farklı sebebe bağlı olarak değişiklik gösterebiliyor. Örneğin; sağlık uzmanları en çok kendi hastalarına ulaşabilmek ve çevrimiçi itibarlarını artırabilmek amacıyla interneti kullanmaktadır. Bir diğer kullanım amacı ise, doktorların sağlık alanındaki yeni gelişmeleri yakından takip edebilmek ve bu gelişmelere uyum sağlamak için interneti kullandığı ortaya çıkmıştır.”

PricewaterhouseCoopers (PwC) tarafından 2010 ve 2014 yılı verileri baz alınarak yapılan 1000′e yakın hemşire, hekim ve sağlık personeli ile gerçekleştirilen araştırma raporuna göre ise, sanal ziyaretlerin %10 oranında artışıyla hastaların doktor ofislerine yaptıkları ziyaret sayıları azalmış bulunmaktadır. Hastalarıyla iletişime geçmek için mobil uygulamaları tercih eden doktor oranının %31 olarak belirlendiği araştırmada, günümüzdeki sağlık profesyonellerinin yalnızca %15′lik kısmı kronik koşullara sahip hastalara tele tıp hizmetlerini kullanmalarını tavsiye ederken,  %28′i de, bu hizmetlerin arttırılması gerektiğini söylüyor. Doktorların %79′u mobil cihazların daha etkili bir bakım için koordinasyon sağlamada kendilerine yardımcı olduğunu söylerken; yaklaşık olarak %42 oranına sahip kısımdaki doktorlar  ise, reçetelendirme konusunda mobil uygulamalardan yardım aldıklarını ve mobil kullanımlar sayesinde evde kendi başına sağlık testi yapan hastaların test sonuçlarına güvendiklerini söylemektedir.

Ekran Resmi 2015-03-09 13.47.02

2010 ve 2014 yıllarındaki veriler karşılaştırıp baktığımızda ise; 2010 yılında doktorların %12′si mobil cihazlar üzerinden tıbbi kayıtlara erişebildiklerini söylerken, günümüz doktorlarında bu oran %45′e kadar yükselmiştir. Bunun yanında 2010 yılında doktorların %14′ü mobil cihazlarla beraber reçete yazabiliyorken, 2014 yılında bu hizmetten faydalanan doktorların oranı %41 olarak belirlenmiştir. Hastalarıyla mobil cihazlar üzerinden iletişim kuran doktorların oranında ise, 2010 yılından bu yana %10′luk bir artış gözlenmiştir.

Nasıl bir strateji izlenmeli?

Bugün halen daha geleneksel tüketici davranışları pazar üzerindeki etkisini devam ettirmektedir. Ancak dijital gücün, gerek hasta ve sağlık tüketicileri üzerinde, gerekse de satıcılar üzerindeki çekici gücü inkar edilemez. İtici güç ise bu noktada kuşkusuz ki, doktorlar ya da daha genel bir ifadeyle söyleyecek olursak sağlık profesyonelleridir. Çekici ve itici unsurların bir araya gelip ortak paydayı sağlayabildikleri yerde dijital pazarın başarısı ortaya çıkar.

Sağlık hizmetlerini sağlayan kişilerin daha iyi bir hizmet verebilmek için kendilerine sormaları gereken iki soru vardır. Bunlar; belirlemiş olduğum bir dijital pazarlama stratejim var mı? Var ise günümüz dijital olanaklarını yeteri kadar etkili kullanılabiliyor muyum? Her iki soruya ya da sadece birine verdiğiniz cevap ”hayır” ise, yapacağınız ilk iş; ister bireysel ister kurumsal olsun, sahip olunan web sitenin eksiklerini belirlemek ve eksiklerin güncel ihtiyaçlara göre belirleyip tamamlamaktır. Hedef kitlenin belirlenerek, bu kitlenin ihtiyaçlarına hızlı kesin çözümler üretebilmek ve işlevsel olarak fayda sağlayacak biçimde cevap verebilmek en önemli adımlardan biridir. Bu adımların atılması ve başarılı olunabilmesi için ayrıca web sitenin analitik sonuçlarının incelenmesi, arama motoru optimizasyonunun eksiksiz yapılması ve tabii ki tüm bunların başarısını birbirine bağlayacak olan sosyal medya paylaşımları için bir iletişim stratejisi oluşturulması gerekmektedir.

Doktorlar ve sağlık profesyonelleri konu hakkında daha detaylı bilgi ve danışmanlık için www.medyasef.com adresini ziyaret edebilir, emrah.yigit@medyasef.com adresine mail bırakabilir veya 0212 278 1041 numaralı telefondan bana ulaşabilirler.

Saygılarımla.

Share Button