SEO_Doctor

SEO (Search Engine Optimization) Türkçesi Arama Motoru Optimizasyonu, arama sonuçları üzerinde hedeflenen arama kelimelerde arama yapıldığında üst sıralarda yer almak için yapılan çalışmaların genel adıdır.

Doktorlar için arama motoru optimizasyonu;

Doktorlar için arama motoru optimizasyonu başlığı attığım için aklınıza “doktorlar için farklı bir çalışma mı yapılıyor?” veya “doktorlar için farklı teknikler mi var?” sorusu gelebilir. Hayır. Burada asıl anlatacağım konu “doktorlar için neden arama motoru optimizasyonu?”

“Gerçek dünyada çok iyi bir doktor olabilirsiniz. Peki ya dijital dünyada? “

Eskiden olsa ününüzü yedi cihan duyardı, o zamanlar kulaktan kulağa yayılırdı bilgi. Eğer bir hasta doktorundan memnun kaldıysa bunu tüm yakınları ile paylaşırdı ve yakınlarıda kendi yakınlarıyla. Ancak günümüzde durum biraz farklı. Artık hastalar doktora gitmeden önce internette araştırma yaparak doktor hakkında bilgi ve fikir sahibi olabiliyor, ya da hastalığı ile ilgili en iyi doktoru internet üzerinden keşfedebiliyor. Bu şu demek oluyor; arama yapanların %80’i ilk sıralarda çıkan web sitelerini ziyaret ediyor. Eğer web siteniz bu sıralamada yer almıyorsa hastanızı tanışmadan kaybetmiş oluyorsunuz.

Doğru kurgulanmış bir strateji ile arama motorlarında görünür olmanız mümkün. Ancak başlamadan önce şunu bilmelisiniz; hiçbir SEO tekniği sizi bir gecede zirveye çıkarmaz. Arama motorlarında üst sıralarda yer almak uzun ve sabır  gerektiren bir süreçtir. Kesinlikle yılmayın ve çok daha önemlisi, black hat SEO teknikleri adı verilen ve arama motorlarının kısa süre içerisinde fark edebildikleri SEO hilelerine başvurmayın. Bu teknikler size kısa süre içerisinde pozitif getiri sağlasalar da, bir süre sonra arama motorları bunu fark edecek ve sitenizi kara listeye alacaktır.

Doğru kurgulanmış arama motoru optimizasyonu stratejileri;

Web sitenizin içerik açısından yeterli olduğunu düşünebilirsiniz. Ya da hastaların en faydalı bilgiye sizin sitenizden ulaşabileceğini… Web siteniz ne kadar iyi olursa olsun doğru arama motoru optimizasyonu stratejileri uygulanmazsa hastalar size ulaşamayacaktır. Doğru stratejiler kurgulanmadan önce dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Öncelikle web sitenizin arama motoru dostu yapısına uygun şekilde kodlanmış olması gerekiyor. Arama motorları için sitenin yapısı çok önemlidir. Sayfaların isimlendirilmesinden tasarımına, scriptlerin nasıl kullanıldığından içeriğin oluşuturulma şekline kadar bir çok neden arama motorlarının dikkat ettiği unsurlardır. Örneğin arama motorları flash tabanlı web sitelerini pek sevmezler, bu yapıda web siteniz varsa öncelik olarak arama motoru dostu yapısına uygun olarak yenilemenizde fayda var.

“Hasta gibi düşünün”

Stratejinizi oluştururken bir hasta gibi düşünüp onların arama yapabileceği anahtar kelimeleri listeleyin. Google’ın son bir kaç algoristma güncellemesi ile arama motorlarında herşey kelime öbekleri üzerine kuruludur. Bu işlem için Google’ın Adwords servisi Anahtar Kelime Planlayıcısından yararlanabilirsiniz.

Örneğin bir tüp bebek doktorusunuz. Tüp bebek yaptırmak isteyen hastalar arama yaparken “tüp bebek” “tüp bebek fiyatları” “tüp bebek nerede yaptırabilirim” “tüp bebek tedavisi” vb. kelime öbeklerini kullanacaklardır. Siz de bu kelime öbeklerine odaklanır, sayfa veya içeriklerinizde yer verirseniz diğer siteler arasından yükselmeniz daha kolay olacaktır.

“İçeriğe Odaklanın ve Özgün Olun”

İçerik daima birinci sırada gelir. Ziyaretçilerinizi sitenizde tutabilmek için kaliteli, doyurucu ve özgün içeriğe sahip olmanız gerekir. Kaliteli ve benzersiz içeriğie sahip olmak SEO’nun en önemli kritlerlerinden birisidir. Sitenizde binlerce içerik olabilir, ancak bir başka site veya sitelerden birebir kopya içerik ise arama motorlarında yükselmeniz mümkün değildir. Çok fazla orjinal içeriğe sahip olmanız gerekir. Bununla birlikte dış sitelerin web sitenizi bolca referans etmesi gerekir. Bu işleme SEO’da backlink almak denir.

Bir diğer dikkat etmeniz gereken konu ise süreklilik ve tutarlılıktır. Web sitenizi aynı gün onlarca içerik girip arama motorlarında yükselebileceğinizi düşünürseniz yanılırsınız. Orjinal içerik kadar  düzenli aralıklarla güncellenen içerik de çok önenlmidir. Ancak sırf sitenize güncellemek içinde içerik girmeyin. Arama motorları botları güncellemelerinizin site içeriğinin geneline katkı sağlamadığı sürece sitenizi yeniden indexlemek istemeyeceklerdir.

“Arama motorlarını şirket, arama yapanları şirketin müşterisi olarak düşünün”

Unutmayın! Arama motorlarının da her sektörde olduğu gibi ilk önceliği müşteri memnuniyetidir. Bu sebepten dolayı arama motorları, müşterilerine en doğru bilgiyi ve en faydalı web sitelerini servis edecektir.

Bir diğer konu ise aynı gerçek hayattaki gibi hastalarınızın sizden olduğu kadar web sitenizden de memnun kalmalarıdır. Araştırmalara göre ne kadar çok videolu içerik ve görsel materyaller, hastaların dikkatini çekiyor ve doktorlarla iletişime geçmeleri için motive ediyor. Web sitenizde kendiniz ile ilgili tüm bilgileri, akademik geçmişiniz, hasta yorumlarınız vs. detaylı bir şekilde yer verin. Ayrıca arama motorları en büyük değerlendirmeyi içeriğin başlığıyla gerçekleştirir. Eğer içerik oluştururken etkileyici ve güzel başlıklar kullanırsanız, arama motorlarında üst sıralarda yer almanız kolaylaşacaktır.

Sonuç olarak tüm bu işlemler web sitenizin trafiğinin ve hasta sayısınızın artmasında önemli etkenlerdir. Ancak arama motoru optimizasyonu süreklilik isteyen bir çalışmadır. Doktorların bireysel olarak iş yoğunlukları düşünüldüğünde işin uzmanlarına başvurmaları hem zaman hemde nakit olarak faydalı olacaktır.

“Kısacası gerçek hayatta iyi bir doktorsanız bunu dijitalde de sürdürmeniz gerekir.”

Konuyla ilgili detaylı bilgi almak için benimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Saygılarımla.

Share Button